Jak se co nejrychleji naučit cizí jazyky

Martina Levey

Co dělat, když mám na studium cizího jazyka jen pár týdnů nebo měsíců?

Více než 20 let jsem ještě měla jazykovou školu Academia Levey v Olomouci a často jsem učila angličtinu nebo školila lektory metodiku výuky cizích jazyků. V současné době učím angličtinu jen nárazově, ale učím ráda a sleduji trendy výuky. Jako překladatelka angličtiny se neustále vzdělávám a ráda se o své vědomosti dělím s ostatními.

Nejčastější otázky, na které jsem odpovídala a odpovídám během své lektorské praxe: učím se třeba dvě hodiny, ale druhý den si nic nepamatuji a nevidím velké pokroky. Má cenu, abych se učil anglicky/německy/italsky/španělsky/doplňte sami, už je mi x let. Za jak dlouho se naučím anglicky?

Naučit se plynule hovořit cizím jazykem je záležitostí několika let (to platí i pro jednoduchou angličtinu), žádné zázračné metody neexistují.  Nestačí jen jednou týdně mít hodinu a myslet si, že máte vyhráno. Ideál je věnovat se cizímu jazyku pravidelně 20 až 30 minut denně a co nejvíc se tím jazykem obklopit. Obecně platí co nejčastější pravidelná výuka v krátkých intervalech je nejefektivnější. Pravidelně znamená ideálně každý den, já myslím z praxe, že 4x týdně stačí, abyste viděli pokrok. Stupně jazykové úrovně od A1 do C2 popisuji podrobně v dalším blogu.

Vypněte si mobil, schovejte se ve svém oblíbeném koutku a věnujete se pouze jazyku. Nesnažte se ale za 20 minut dohnat všechno. Věnujte se jednomu nebo dvěma tématům, třeba jen minulému času a to si v klidu zopakujte. Druhý den si zopakujte 5–10 minut, co jste se naučili minule, a věnujte se slovíčkům na téma návštěva tchýně. Je účinnější, pokud se jazyku věnujete tři hodiny týdně v malých dávkách než se věnovat jazyku tři hodiny najednou.

Na hodině je učitel váš průvodce, který vám správně vysvětlí určitá pravidla, namotivuje vás a pak už je to na vás. Má cenu se učit jazyk, když máte jen pár týdnů nebo měsíců? Ano, určitě. Nebuďte na sebe přísní. Často přece stačí, když budete znát základní fráze a ve světe se neztratíte. Důležité je začít a nevzdávat se po pár týdnech.

6 jazykových úrovní znalosti cizích jazyků od A1 do B2 naleznete v mém blogu.

Další otázky a tipy

A má cenu se učit jazyk, když mi je x let? Ano, určitě. Není žádný limit. Je dokázáno, že mozek se neustále vyvíjí, laicky řečeno. Je to stejně jako se sportováním. Je to jednodušší, když nám je dvacet, ale jde to v každém věku.

Jeden soukromý tip: učte se s tužkou v ruce, a ještě si při tom povídejte sami se sebou.  Nic nenahradí klasické psaní rukou do vlastního sešitu. Spojení hlavy a rukou, vlastní kreativita, kreslení obrázků, znamená, že si naučené lépe a rychleji zafixujete.

Pokud se učíte cizí jazyk (doplňte sami), nezapomeňte se také seznámit s kulturou daného jazyka. Např. pokud se učíte anglicky, vycestujete do anglicky mluvící země aspoň na pár dnů. Já cestuji po Anglii moc ráda a Londýn patří podle mě k nejvíce kosmopolitním a inspirativním evropským městům.

Pokud potřebujete objednat překlady, tlumočení, nebo konverzační hodiny angličtiny, neváhejte mě kontaktovat.