Jaké byly moje první kroky k opravdové anglické konverzaci?

Obrázek 1 | Překlady Levey

Když jsem se poprvé ocitla v Anglii, psal se rok 1990. I když jsem měla za sebou první ročník vysoké školy, znala jsem výborně život pana Prokopa z učebnice pro jazykové školy, přesto jsem prvních pár týdnů nerozuměla ani předpovědi počasí v televizi.

Proto učím angličtinu. Abyste se domluvili v normálních situacích a uměli si bez problémů objednat vaše oblíbené jídlo v restauraci anebo se cítili dobře při konverzaci s kolegou na mezinárodní konferenci. Ráda bych se s vámi podělila o slovíčka, která mi v každodenní konverzaci nejvíc chyběla a která se ani dnes v učebnicích moc neobjevují.

  1. Cheers

Ano, používá se jako naše na zdraví, ale v britském slangu také znamená díky, děkuji moc, uslyšíte jej několikrát denně a v mnoha situacích.

Např.: Cheers for getting me that drink, Nick.

  1. Brilliant

Perfektní, super. Ze začátku mi vrtalo hlavou, jak Angličané všechno chválili. Kromě slovíček exciting, wonderful a mnoha dalších chválících taky uslyšíte často brilliant.

Např.: You got the new job? Oh, mate, that’s brilliant.

Ne vždy je všechno ideální:

  1. Knackered

Slovíčko, které často uslyšíte místo exhausted – unavený a vyčerpaný.

Např.: I am absolutely knackered and it is only Wednesday.

  1. Taking the piss

Vzhledem k britské tendenci zlehčovat všechno možné je výraz ‚taking the piss‘ jedním z nejoblíbenějších užívaných britských slangových výrazů. ‚Taking the piss‘ znamená vysmívat se něčemu, parodovat něco nebo obecně být sarkastický.

Např.: You are quitting your job and travelling round the world. Really? You are taking the piss again.

  1. Bollocks

Nejčastěji se používá jako výsměch nebo povzdech, něco jako naše ach jo nebo to je na nic. Také se používá, když něčemu nevěříte a vysmíváte se, např.: You slept with XY? Bollocks. (A samozřejmě původní význam je varlata).

  1. Bollocking

Význam se hodně liší od předchozího výrazu bollocks. Bollocking je výraz pro pokárání nebo vynadání od kolegy, partnera, manžela.

Např.:  My wife gave me a real bollocking for getting home late last night.

  1. Rubbish

Rubbish uslyšíte často. Používá se jak pro odpadky, nebo smetí – can you take the rubbish out please? Ale také vyjádření nedůvěry, někdy až posměchu (v tomto smyslu je to slušnější verze slovíčka bollocks).

Např.: Don’t talk rubbish. You know nothing about it.

A abychom skončili pozitivně:

  1. Hunky-dory

Hunky-dory je krásný anglický výraz, který znamená, že situace je v pořádku, normální, až skvělá.

Např.:  Yeah, everything’s hunky-dory at the office.

Pokud si potřebujete osvěžit angličtinu nebo se potřebujete připravit na zkoušku, pracovní pohovor nebo na cestování, učím angličtinu online a prezenčně. Předám vám svoje osvědčené tipy, rady a metody, které jsem za ta léta studií a praxe získala a vyzkoušela. Ušetříte tak měsíce marných pokusů, jak na to.

Kromě pravidelných hodin, nabízím i konverzační balíčky – English Refresh (7 hodin), English Boost (5 hodin) a Rychlovku (70 minut). Někdy si stačí si o angličtině popovídat a posunete se dál. Každému nabízím jako úvodní 15minutovou konzultaci zdarma.

Více informací o individuálních hodinách angličtiny najdete zde