Průvodce názvy anglických jídel

breakfast

Kdy se podává ve Velké Británii supper? A co všechno zahrnuje tradiční anglická snídaně?

Ráda říkám, že jsem překladatelka angličtiny tělem i duší. Angličtinu používám vlastně každý den od dob studií na vysoké škole, můj manžel je klidný Angličan z Londýna a doma komunikujeme anglicky. Často jezdíme za rodinou a přáteli do Anglie, miluji Londýn a cestování po jižní Anglii. A ráda chodím do typických anglických pubů třeba na snídani. Nebo pokud si opravdu chci dopřát typický anglický zážitek, tak si zajdu na čaj do hotelu. Podává se v 16. hodin.

Co to vlastně ta anglická snídaně je? Anglickou snídani, anglicky full English breakfast nebo full English, si nedáváte každý den, ale pokud máte čas o víkendu, nebo se servíruje jako perfektní lék na bolavou hlavu po prohýřené noci.

Tradice vydatných snídaní „na vidličku“ údajně začala u anglické venkovské šlechty, která brala snídani jako příležitost ukázat své bohatství. Ve viktoriánské době považovali elegantně naservírovanou tradiční anglickou snídani za nejcivilizovanější způsob, jak začít den.

Rozpalte pánvičku a připravte si anglickou snídani doma. Co potřebujete?

Klobásky – sausages
Slanina – bacon
Vajíčka  – smažená, sunny side up eggs jsou nejlepší,  žloutky pěkně tečou
Rajčata – tomatoes
Houby – mushrooms, žampiony
Fazole – beans, nejčastěji Heinz
Black pudding – jelito

afternoon-tea

Vše se podává teplé, dozlatova opečené nebo orestované. Kalorická bomba. A když jsem hodná, tak mi ji doma v Praze připraví manžel (zapíjíme moravskou slivovicí).

Tady je seznam jídel, se kterými se můžete setkat ve Velké Británii.  Všichni asi víme, že ve Velké Británii je hlavním teplým jídlem dne večerní dinner. Oběd je menší, většinou je to něco studeného a nepodává se přesně ve 12. hodin.

BREAKFAST – snídaně. V týdnu typicky toast, porridge, jogurt.
BRUNCH – spojení breakfast + lunch, většinou se podává o víkendu. Jídlo, které je snídaně i oběd.
ELEVENSES – malá svačinka, která se jí kolem 11 hodiny
LUNCH – oběd nejčastěji ve 13. hodin, většinou sendvič nebo salát, není to hlavní jídlo dne
SNACK – malá svačinka kdykoliv během dne
TEA – typicky anglická záležitost, podává se v 16. hodin. Sendviče, dezerty, čaj. Neznamená to, že si jen dáte čaj s mlékem. Opět slavnostní záležitost, nepodává se každý den.
DINNER – hlavní jídlo dne, teplá večeře
SUPPER – malá večeře, pokud dostanete hlad po hlavní večeři

Pokud milujete Anglii a anglické zvyky jako já, doporučuji si při návštěvě nenechat ujít typicky anglicky čaj o čtvrté a samozřejmě o víkendu full English. Zajděte si do nějakého hotelu nebo vyhlášené restaurace. Enjoy!